Leasing czy kredyt

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga kapitału, nie ma znaczenia, czy dopiero rozpoczynamy działalność, czy firma działa na rynku od kilku lat. Zakup środków trwałych zawsze wiąże się z dużymi wydatkami.

Kapitał firmy

Każda firma potrzebuje środków na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej oraz na zakup środków trwałych, które gwarantują rozwój i możliwość sprostania konkurencji. Środki na bieżącą działalność, czyli kapitał obrotowy, pochodzą z bieżącej sprzedaży towarów lub usług, oczywiście pomniejszone o koszty uzyskania.

Zakup środków trwałych dokonywany jest z rezerw firmy, które nie muszą być angażowane do bieżącej działalności. I tu pojawia się problem, co jest lepiej opłacalne – finansowanie z własnych środków, czy ze środków zewnętrznych. W tym drugim przypadku zgromadzone rezerwy można wykorzystać w działalności bieżącej.

Źródła finansowania zewnętrznego

Realizację większych zakupów w firmie można dokonywać na wiele sposobów. Różnią się one kosztami pozyskania i sposobem rozliczania z US. Najbardziej popularne to:

• pożyczki prywatne – trzeba zapłacić od nich podatek,
• kredyty bankowe,
leasing.

Kredyt bankowy to powszechna forma pozyskiwania środków na inwestycje. Bank może udzielić kredytu gotówkowego lub sfinansować konkretny zakup. Najczęściej wiąże się to z koniecznością posiadania odpowiedniego zabezpieczenia. Do kwoty kredytu doliczana jest prowizja, ubezpieczenie oraz oczywiście odsetki. W koszty działalności gospodarczej możemy wliczyć tylko odsetki. Oczywiście możemy dokonywać także amortyzacji środka trwałego.

Leasing to umowa cywilnoprawna między podmiotami, w wyniku której jedna strona przekazuje określony przedmiot w użytkowanie drugiej stronie. Przez cały okres umowy leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu. Po okresie umowy leasingobiorca ma możliwość jego odkupienia.

Ogromną zaletą leasingu jest możliwość zaliczenia całej raty w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu nie obniża się kapitału firmy i jej zdolności finansowych.

Na rynku funkcjonuje wiele form umów leasingowych:

• pośredni i bezpośredni,
• z możliwością odsprzedaży,
• operacyjny i finansowy.

Wszystkie rozwiązania opcjonalne powinny być zawarte w umowie, podobnie jak warunki ewentualnego wypowiedzenia (niektóre formy takiej możliwości nie mają).

Leasing pozornie jest droższy w porównaniu z kredytem (wysokość rat), ale docelowo po przeanalizowaniu wszystkich elementów okazuje się korzystniejszy.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *